Jak se připravit na prodejní špičku ve skladu a co nejlépe ji ustát

Ať už má váš sklad největší shon před Vánoci, na jaře nebo v létě, přípravu nepodceňujte. Nezvládnutá špička obvykle vyústí ve zvýšenou chybovost, nespokojené zákazníky a náklady spojené s vratkami a reklamacemi, které zbytečně snižují zisk z nejlepšího období v roce. Abyste byli dobře připravení, zaměřte se mimo jiné na tyto procesy.

Proveďte analýzu zboží a zajistěte zásoby

Abyste uspokojili poptávku, potřebujete mít na skladě dostatek zboží, o kterém víte, že se v době špičky dobře prodává. S jeho identifikací vám pomůže například ABC analýza. Ta vychází z Paretova pravidla a kategorizuje zboží do tří skupin podle toho, kolik procent z celkového obratu generují

Zjistíte například, že 20 % zboží vám ve špičce generuje 80 % obratu, a hned víte, že se jím musíte dostatečně zásobovat. Velikost zásob naplánujete podle výsledků z minulého období, růstu e-commerce trhu a růstu poptávky po daném zboží.

Na samotný nákup zboží pak myslete s předstihem. Podle výzkumu společnosti Packhelp nakupuje zboží na Vánoce 62 % firem v e-commerce už během srpna

Projděte marketingový plán a přeorganizujte zboží

Zjistěte si, jaké marketingové akce v období špičky poběží a přizpůsobte tomu rozložení skladu. Zboží, které bude ve slevě, přemístěte blíže k expedici. Pokud zůstane v zadních regálech, skladníci se zbytečně nachodí a objednávky odbaví pomaleji.

Pokud používáte řízený sklad (WMS) a rozložení vašeho skladu umožňuje reorganizaci, zvažte před špičkou přechod na jinou zaskladňovací strategii, například:

  • strategii zónování, která rozděluje sklad podle obrátkovosti zboží –⁠ nejoblíbenější zboží je u expedice, nejméně kupované v zadních regálech,
  • nebo strategii předzásobníků, kdy je zboží s nejvyšším obratem umístěno do zásobníků přímo v expediční zóně

Zjednodušte zaučení brigádníků

Spousta skladů najímá během špiček brigádníky, ale špatně zaučený brigádník může práci všem ostatním ztěžovat. Zaškolení nováčků v tradičním skladu je obvykle otázkou týdnů až měsíce – tak dlouho trvá, než začnou mít výsledky jako ostatní. Zaškolení navíc vyžaduje dohled a pomoc zkušenějších kolegů, kteří tím rovněž přichází o čas.

Nejjednodušší způsob, jak zaučení zrychlit, jsou technologie. Čas zaučení snižují například mobilní terminály, díky kterým skladník zboží načte a hned ví, že sáhl po správném kusu. Ideální variantou je řízený sklad (WMS), který skladníky přes čtečku navádí ke zboží nejkratší možnou cestou. Takže se nováčci nemusí učit, kde leží které zboží, ale pouze následují pokyny terminálu.

Zajistěte dostatek čteček

Pokud vaši skladníci používají k vyskladňování zboží čtečky s WMS či jiným skladovým systémem, budete muset před špičkou řešit jejich množství. Pokud jich pro brigádníky nemáte dostatek, musíte buď nakoupit další, nebo nechat brigádníky vyskladňovat „poslepu“, což zavání problémy. 

Nejlépe tuto situaci vyřešíte, pokud používáte WMS s mobilní aplikací, kterou si brigádníci stáhnou do chytrých telefonů. Aplikace je ke zboží z objednávky navádí a pomocí fotoaparátu načítají čárové kódy stejně jako se čtečkou.

Minimalizujte vratky a zrychlete jejich odbavování

Čím víc objednávek, tím víc vratek. Vyřizování vratek okrádá skladníky i zbytek firmy o čas, který je lepší věnovat odbavování objednávek. Potřebujete proto:

  • minimalizovat vratky prostřednictvím snížení chybovosti
  • a zrychlit vyřizování vratek díky vyladěným procesům.

S obojím opět nejlépe pomůže automatizace, kterou nabízí například WMS. Řízený sklad snižuje chybovost tím, že skladníky navádí přímo ke konkrétnímu kusu zboží, a po načtení kódu potvrdí, že skladník vybral správné zboží dle objednávky. Díky tomu například nezamění velikost či barvu vedle sebe ležících triček.

Vyřizování vratek pak s WMS vypadá následovně:

  • skladník pomocí čtečky načte kód na vrácené zásilce,
  • WMS se skladníka přes čtečku zeptá, zda se vrátily všechny položky z původní zásilky,
  • skladník zboží zaskladní na vratkovou pozici a do e-shopu se automaticky odešle informace, že je zboží znovu na skladě. 

Doporučujeme také umístit vratkový regál blízko příjmu, aby skladníci neroznášeli zboží po celém skladu a zároveň ho v případě další objednávky vyskladnili přednostně.

Pokud vám špičky ve skladu dělají potíže, ozvěte se nám. Probereme s vámi vaši situaci a poradíme vám nejlepší cestu, jak je vyřešit.