Pevná pozice při zaskladňování zboží nebo materiálu znamená, že každá položka má ve skladu předem pevně dané místo. Výhodou této strategie je, že sklad působí čistě a organizovaně, nevyžaduje vysoké nároky na řízení, zjednodušuje plnění interních BOZP směrnic a usnadňuje práci zkušenějším skladníkům, kteří už pozice zboží znají „zpaměti“. Na druhou stranu ale při této strategii nevyužíváte naplno kapacitu svého skladu, protože mnohé pozice zůstávají kvůli rezervaci neobsazené.
Při využívání strategie pevné pozice má každý typ zboží ve skladu své pevně dané místo. To znamená, že jakmile na příjem dorazí zboží nebo materiál, mají skladníci jen jedinou možnost (nebo několik málo možností), kam ho uskladnit. Pozice je navíc vždy dostupná, protože je pro daný typ zboží trvale blokovaná.
Tato strategie je vhodná zejména pro firmy
Strategie naopak není příliš vhodná pro firmy a e-shopy s rychloobrátkovým zbožím.
Strategie pevné pozice výrazně snižuje nároky na řízení skladu. Vedoucí skladu nebo logistický manažer na začátku pouze navrhne optimální systém rozložení zásob, a tento systém poté dlouhodobě využívá. Zkušenější skladníci přesně ví, kam mají které zboží zaskladňovat, a nevzniká příliš prostoru pro lidskou chybu, protože systém neustále kontroluje předepsané pozice.
Dále tato strategie usnadňuje vyskladňování zboží, kdy zkušenější skladník může prakticky „poslepu“ najít zboží, které vyskladňuje nejčastěji a jehož pozici už dobře zná.
Pevná pozice také umožňuje cílené zaskladňování zboží podle hmotnosti tak, aby těžké věci byly umístěné ve spodních policích, zatímco ty lehké ve vyšších pozicích (= zjednodušuje aplikaci interních BOZP předpisů), nebo aby nejprodávanější zboží bylo uskladněné blíže výdeji.
Sklad využívající strategii pevné pozice navíc působí čistěji a uspořádaněji než třeba v případě chaotického zaskladňování.
Strategie pevné pozice vede k nižší efektivitě využití skladu. Skladníci nemohou zaskladnit zboží, které má v dané chvíli zaplněné všechny „svoje“ pozice, i když je jinak na skladě dostatek volného prostoru. Ten je totiž zablokovaný pro zboží, které na skladě není a možná ani delší dobu nebude. Při plánování pevných pozic je navíc nutné každému typu zboží vyčlenit tolik prostoru, který odpovídá plnému stavu zásob – a to i v případě, že plný stav zásob je spíše výjimečný.
Při návrhu strategie pevné pozice vedoucí skladu obvykle navrhují uspořádané sklady, kdy je typologicky podobné zboží blízko u sebe. V praxi jsou pak ve skladu k vidění dlouhé regály například s ledničkami, vždy seřazené podle typu, velikosti, barvy a podobně. Takový způsob uskladňování vede k tomu, že skladník musí najít mezi množstvím podobných produktů ten správný, což mívá za následek vyšší chybovost.
Strategie pevné pozice také ztěžuje a prodlužuje zaučování nových skladníků, kteří se musí několik měsíců učit, než se ve skladu orientují a chodí na jistotu. Do té doby tzv. houbaří, chodí zbytečné kilometry navíc a nejsou tak efektivní. Tento problém lze nicméně vyřešit zavedením skladového systému WMS.
Zajímají vás i další zaskladňovací strategie? Stáhněte si whitepaper, ve kterém je všechny popisujeme a rozebíráme.