Rozhovor s Davidem Reichlem: EDI jako klíčový nástroj pro rozvoj čerpacích stanic

7.11.2023

Elektronická výměna dat (EDI) mění dosavadní způsoby objednávkových procesů, příjmu zboží i fakturací. Co vše může EDI přinést čerpacím stanicím? Jaké existují způsoby integrace a konkrétní řešení EDI? Na co si dát při implementaci pozor? Nebo na jaké novinky se v této oblasti můžete těšit? To jsou otázky, na které odpovídal náš Solution architect David Reichel.  

Co vše elektronická datová výměna může přinést čerpacím stanicím? A proč nestačí jen pokladní systém?

EDI obecně dokáže přinést zefektivnění a provázání procesů objednání zboží, jeho příjmu a následné zpracování fakturace od dodavatelů. V případě čerpacích stanic je nesmírnou výhodou získání přehledu nad zbožím, které je zaváženo na prodejny napřímo. Tedy zejména spotřební zboží s krátkou dobou exspirace (například bagety), kdy je zajištěna efektivnější obměna čerstvého zboží za prošlé. Pokladní systémy tyto pokročilé funkce neplní, ale zároveň je nutné si uvědomit, že EDI pokladní systémy nenahrazuje, nýbrž s nimi funguje v synergii.     

Jaké způsoby integrace a konkrétní řešení EDI v případě čerpacích stanic existují? Z čeho je možné vybírat a na co si dávat pozor?

V případě čerpacích stanic není nutné vybírat specifické řešení EDI, protože se z tohoto pohledu jeho způsob provozu neliší od jiných segmentů trhu, jako jsou například FMCG nebo e-commerce. Největší rozdíl v integraci vychází ze samotných modelů fungování čerpacích stanic. Proces objednání a příjmu si obvykle čerpací stanice řeší samy. U zpracování faktur mohou být rozdíly, protože u větších sítí probíhá jejich zpracování centrálně. Menší (nezávislé) čerpací stanice si veškerou agendu včetně fakturace mohou řešit samy.

Oba tyto modely moderní EDI služby podporují velmi efektivně, takže lze kombinovat i různé varianty. Jeho efekty a přínosy tak může využít jak provozovatel nebo vlastník jedné čerpací stanice, tak i sítě nebo franšízy, kde jsou např. centrálně likvidovány faktury pro více provozoven. Díky EDI tak lze zajistit rychlé zapojení dodavatelů do elektronické výměny dokladů a pokrýt specifika zasílání různých dokladů na provozovny nebo centrály.   

Co nového se z hlediska funkcí odehrálo v poslední době?

V poslední době sledujeme implementaci nových typů EDI zpráv, které slouží k zefektivnění dalších obchodních procesů. Jako příklad lze zmínit vzrůstající oblibu využití zprávy ORDRSP (potvrzení objednávky). Tou dodavatel potvrzuje odběrateli, které položky z objednávky dodá, nedodá, případně které změní.  

Dalším příkladem je zavádění zprávy INVRPT (přehled o stavu zásob), pomocí které může odběratel informovat své dodavatele o aktuálním stavu zásob, lépe tak plánovat celý proces objednání a dodání zboží a v důsledku tak předcházet výpadku zboží na prodejnách. U některých společností sledujeme i obrácené využití INVRPT – tedy zasílání přehledu o stavu zásob dodavatelů odběrateli. Nejedná se nicméně o novinky v samotném EDI, ale o nový trend využívání pokročilejších EDI zpráv, které již delší dobu existují.

A pokud i vy uvažujete o elektronické výměně dokladů, neváhejte nás kontaktovat. Digitalizaci jsme úspěšně nakopli ve stovkách českých firem a rádi pomůžeme i vám.