Velkou část práce juniorních účetních nebo fakturantů stále ještě tvoří rutinní úkoly s nízkou přidanou hodnotou – ruční přepisování dokladů do účetního systému, vyřizování rutinních objednávek nebo shánění nadřízených pro schválení faktury. Většinu těchto činností přitom může jednoduše, bezpečně a levně odbourat automatizace. Proč se i přesto lidé nebo celé firmy stále automatizaci brání?
Protože když to nezměníte teď, dáte náskok konkurenci. Digitalizace proniká do všech sfér průmyslu a čím dřív ji zapojíte i do účetnictví, tím dřív uvidíte výsledky.
Spousta firem běží v zajetých procesech, které léta ladily se svými zaměstnanci a dlouhodobě jim fungovaly. Jenže podle našich průzkumů například při ručním přepisování údajů z dokladů dochází k chybám: u zaučených fakturantů je chybovost 10 %, u zkušených účetních okolo 2 %. Zavedením digitalizace chybovost snížíte prakticky k nule.
S automatizací navíc můžete začít pozvolna, třeba zavedením systému pro automatický příjem a schvalování dokladů. Takzvaný vytěžovací software sám přijme fakturu z e-mailu a vyčte z ní důležité údaje. Poté je odešle příslušným zaměstnancům ke schválení a následně ji nahraje do informačního systému. Účetní nebo fakturant vše jenom zběžně kontroluje.
Ještě vyšším stupněm je elektronická výměna dat (EDI), se kterou si významně usnadníte komunikaci s dodavateli. Objednávky, dodací listy či faktury si můžete předávat ve strukturované podobě, z velké části zcela automatizovaně a bez nutnosti manuálního přepisování údajů do informačních systémů.
Z výzkumů vyplývá, že účetní si rády na fakturu tzv. sáhnou. Někteří to samé dříve říkali o kontaktu s penězi. Na placení kartou nebo mobilem jsme si jako společnost velice rychle zvykli, stejně rychlý a bezbolestný bývá posun k elektronické fakturaci.
Odbourání papíru prospívá nejen planetě, ale hlavně zrychluje firemní procesy. Nekonečné listování v šanonech plných dokladů může nahradit pár kliknutí v počítačovém softwaru.
Účetní Iva Šmerdová z firmy Morosystems vzpomíná na dobu před zavedením vytěžovacího softwaru iNVOiCE FLOW: „Spoustu faktur jsme museli zpětně opravovat, všechno zbytečně trvalo. Odhaduji, že kompletní zpracování jedné přijaté faktury nám průměrně zabralo 15 minut, složitější klidně i 20 minut.“ Teď jedna faktura zabere 5 minut.
Velkým tématem ve firmách je archivace dokladů. V některých společnostech přecházejí k elektronické archivaci dokumentů tak, že fotí a skenují papírové doklady, což není udržitelné. Je rychlejší pracovat rovnou s elektronickými fakturami.
Na cloudovém úložisti jsou navíc vaše doklady ve větším bezpečí než v krabici v archivu. My v GRiTu používáme servery od Amazon Web Services, lídra na trhu cloudových služeb.
Pro některé firmy je strašákem nedostatečné zakotvení elektronického archivu v legislativě. Podle zákona o DPH musí být zajištěna věrohodnost původu, neporušenost obsahu a čitelnost daňových dokladů. My jsme na to při vývoji našich systémů mysleli. Faktury a dokumenty jsou opatřeny elektronickým podpisem i časovým razítkem a přístup k nim mají jen autorizované osoby s potřebným oprávněním.
Se zavedením automatizace jsme pomohli více než 2 500 klientům a vyvrátili jsme mraky obav. Z našeho průzkumu vyplynulo, že klienti nejvíce oceňují zrychlení a zjednodušení práce. Zavedení programů pro automatizaci účetnictví firmám mnohdy sjednotí procesy v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Skončí tisk faktur, ruční přepisování údajů a další nezáživné činnosti. Malými krůčky se můžete dostat k modernímu, rychlému a bezpečnému účetnictví.