Podnikání v segmentu rychloobrátkového zboží (FMCG) klade vysoké nároky na nákupní procesy, logistiku i cash-flow. I proto zde už desítky let funguje EDI – standardizovaný systém pro elektronickou (a z velké části automatizovanou) výměnu dokladů. Firmám tento systém ušetří obrovské množství ruční práce a protože jej v FMCG využívá většina odběratelů i dodavatelů, přináší jeho zavedení okamžité a viditelné výsledky.
Segment rychloobrátkového zboží je specifický tím, že jím v krátkém čase proteče obrovské množství zboží. Jako prodejce:
Firma, která alespoň část této agendy zautomatizuje, ušetří na provozních nákladech klidně i stovky tisíc korun měsíčně. I proto je dnes EDI v FMCG naprostým standardem – základem, který usnadňuje komunikaci s dodavateli a vnáší do nákupního procesu řád.
Většina firem z FMCG trhu si přes EDI vyměňuje tři základní doklady – objednávky, dodací listy a faktury.
V praxi to funguje tak, že odběratel ve svém informačním systému připraví objednávku a prostřednictvím EDI ji odešle. EDI provider objednávku konvertuje do zprávy ORDERS a pošle ji dodavateli, kterému se objednávka načte do informačního systému a navíc dostane e-mailovou notifikaci.
Odběratel tak objednávku nemusí tisknout ani posílat e-mailem, na každé objednávce ušetří několik minut času a hlavně ví, že objednávka byla doručena. Dodavatel objednávku na jedno kliknutí přijme, aniž by musel data ručně přepisovat do svého informačního systému.
Jakmile pak dodavatel objednávku vyexpeduje, opět přes EDI avizuje dodání zboží (EDI zpráva DESADV), což odběrateli umožní předem se připravit a zrychlit příjem zboží na skladu. Následně dodavatel pošle prostřednictvím EDI také fakturu (INVOIC), která se odběrateli bez jakékoli manuální práce načte přímo do jeho informačního systému. V případě, že souhlasí ceny a plnění odpovídá příjmu, automaticky se spáruje s odpovídajícími doklady a zaúčtuje. Tím EDI šetří další minuty času, odbourává rutinní práci a eliminuje riziko chyby.
Jakkoliv zavedení EDI do obchodního vztahu obvykle iniciují odběratelé, elektronizace a automatizace toku dokladů má velký přínos i pro dodavatele. Proces objednávání je pro ně rychlejší, přehlednější a mají možnost si profinancovat faktury s dlouhou splatností. Větší dodavatelé pak ocení úlevu od manuální práce nebo snížení chybovosti a často to jsou dokonce oni, kdo své odběratele k EDI přesvědčují.
Kromě elektronické výměny objednávek, dodacích listů a faktur využívají někteří odběratelé v FMCG také:
EDI lze využívat i v kombinaci s dalšími systémy, silné je například spojení skladového systému a SSCC kódů, které významně usnadňují naskladnění a příjem zboží po celých paletách. „Díky využití avíza o dodání (DESADV) s SSCC kódy jsme několikanásobně zrychlili příjem zboží. Například zásilku z Nestlé jsme dříve přijímali 3–4 hodiny, teď to zvládneme v řádu minut,“ potvrzuje zrychlení logistických procesů například Le Hai Anh z firmy Tamda Foods.
Platí, že čím více toho odběratel přes EDI řeší, tím větší možnosti pro automatizaci procesů má.
Kromě urychlení objednávání a příjmu nebo zpracování dokladů EDI pomůže i s plněním některých legislativních povinností. Součástí nejvyužívanější českého EDI systému ORiON EDI je například eKatalog, který je alternativou ke GDSN a odběrateli umožňuje automaticky přebírat produktové informace od dodavatelů. Na svůj e-shop tak rychle propíše například povinný seznam alergenů, ale hlavně má k dispozici aktuální data o všech výrobcích a zavčasu tak ví, pokud se například změní balení. Odpovědnost za správné informace na výrobcích tak Makro, které eKatalog využívá, přenáší na dodavatele.
Podobně vám EDI může pomoci se splněním zákona č. 395/2009 Sb. o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití, který mimo jiné říká, že každou objednávku z obchodního řetězce je potřeba písemně potvrdit dodavatelem. Dodavatel může objednávku potvrzovat EDI zprávou ORDRSP, tohoto nástroje v Česku využívá například Penny Market.
O tom, že se EDI v segmentu rychloobrátkového zboží vyplatí, svědčí i to, jak velké množství firem ho využívá. Z největších odběratelů EDI zavedli například
Aktuální přehled EDI-ready řetězců najdete na stránce: https://www.edizone.cz/elektronicka-vymena-dat/edi-ready-retezce/
Na straně dodavatelů rychloobrátkového zboží EDI využívají mimo jiných
Segment rychloobrátkového zboží se čím dál častěji objevuje i na internetu a firmy jako Rohlík, Košík nebo iTesco využívají EDI od samého počátku podnikání. Elektronická komunikace s partnery je totiž přirozenou součástí provozování on-line platformy.
„Díky EDI ušetříme spoustu času při zpracování faktur. Pokud nám dodavatel posílá doklady přes EDI, automaticky se nahrají do našeho účetního systému. Kdyby doklady chodily e-mailem nebo poštou, na jejich zpracování bychom potřebovali další dva zaměstnance,“ uvádí EDI specialistka ze společnosti Rohlík.cz Tereza Podhorská.
Podobně se EDI ukazuje jako důležité v dobách koronavirové pandemie, kdy zaměstnanci často pracují na homeoffice. Díky elektronizaci dokladů není nutné, aby lidé pracovali fyzicky ve firmě – vystavování a schvalování objednávek zařídíte na dálku a pokud EDI propojíte ještě s dalšími chytrými systémy (například iNVOiCE FLOW), můžete automatizovat i schvalování a zaúčtování režijních faktur.
Jestliže EDI zvažujete, kontaktujte například největšího tuzemského providera GRiT, který nabízí flexibilní řešení ORiON EDI. Za řešením stojí desítky let vývoje a využívá ho řada předních FMCG hráčů jako Rohlík.cz, COOP Morava nebo Globus. Navíc ho jednoduše propojíte se svým ERP systémem i dalšími nástroji GRiTu – typicky systémem pro automatizaci zpracování faktur iNVOiCE FLOW nebo skladovým systémem LOKiA WMS.