Ovečkárna díky postupné digitalizaci skladu zvládne zpracovat 3× více objednávek

13.10.2022

V naší kampani za srozumitelnou digitalizaci Praskněte digitální brblinu zpovídáme české podnikatele a ptáme se, jak s digitalizací začínali. Jedním z nich je majitel e-shopu Ovečkárna, kde dříve vychystávali objednávky nebo řešili vratky dnes už těžko uvěřitelným způsobem.

Když před pár lety přišla do Ovečkárny objednávka, skladník si ji nejdříve vytisknul, chodil po skladu s papírem v ruce a objednávku postupně vychystával. Jakmile byl hotový, položil zboží včetně papírové objednávky na zem, kde si ho přebral jiný skladník, vytisknul štítek dopravce a odnesl na expedici.

Ještě krkolomnější bylo vyřizování vratek. Zaměstnanci Ovečkárny totiž z reklamačních protokolů do informačního systému ručně přepisovali čísla bankovních účtů, na která pak firma vracela zákazníkům peníze. Mnohokrát však při přepisu čísla došlo k chybě a peníze se neodeslaly, což vyřizování vratek zbytečně zdržovalo a komplikovalo.

Postupná digitalizace až k trojnásobnému výkonu skladu

Firma se proto rozhodla sklad postupně digitalizovat. Nejprve zavedla čtečky čárových kódů, ve kterých mají skladníci veškeré informace o objednávkách. Již tak nemusí přijaté objednávky tisknout a běhat po skladu s papírem, ale vše si pohodlně přečtou z displeje čtečky.

Po dalších dílčích krocích nyní Ovečkárna přechází na skladový systém (tzv. WMS), který posouvá úroveň digitalizace skladu ještě mnohem dále. Skladový systém například navádí skladníky k požadovanému zboží nejkratší možnou cestou nebo umožňuje vychystávat několik objednávek současně. I díky tomu pak firma dokáže ve stejném počtu lidí vychystat násobně více objednávek.

„Doteď jsme zvládali připravit 30 objednávek za hodinu, nově se chceme ve stejném počtu lidí dostat na 100 objednávek za hodinu. Naše firma rychle roste a jsme přesvědčení, že WMS nám pomůže tento růst ustát a zvládnout bez zbytečných dodatečných nákladů,“ dodává k tomu jednatel a zakladatel Ovečkárny Martin Bernátek.

Ovečkárna je dalším příkladem toho, že začít s digitalizací nemusí být těžké a neznamená to okamžitě převrátit firmu na ruby. Stačí vytipovat pár procesů nebo činností, které zabírají zbytečně moc času a zamyslet se, zda by nešly vyřešit jinak. Postupně pak můžou přibývat další a další procesy. Pro ještě větší dávku inspirace se podívejte na další příběhy českých firem nebo na tipy, jak s digitalizací začít.