Napsali o nás: GRiT jako ranger v digitálním pralese

27.7.2023

Brněnská organizace JIC podporující inovativní podnikání slaví dvacet let na trhu. U této příležitosti přichází se sérií článků „Příběhy úspěšných firem", ve které představuje dvacet společností, se kterými během svého působení spolupracovala. Přečtěte si příběh GRiTu a zjistěte víc o našem partnerství s Rohlíkem při jeho zahraniční expanzi. Anebo o tom, jak jsme pomocí kampaně Praskněte digitální brblinu přispěli k edukaci firem v oblasti digitalizace.

GRiT: Když doklady tečou

Představte si, kolik akcí musí proběhnout mezi Rohlíkem a jeho dodavateli před tím, než vám u dveří zazvoní kurýr s nákupem. Proces komunikace s dodavateli a se zákazníky (nejen) prvnímu českému jednorožci významně zjednodušuje software od GRiTu. A i proto si ho loni Rohlík vybral jako partnera pro úspěšný vstup na zahraniční trhy.

Firma GRiT automatizuje (a významně urychluje) proces komunikace mezi dodavateli a odběrateli. Například Rohlík má jen v Česku stovky dodavatelů. Každý z nich používá vlastní nebo koupený (případně žádný) ERP systém. Jen formátů faktur, které od dodavatelů přicházejí do Rohlíku, je proto mnoho. Aby mohl online supermarket rychle reagovat na potřeby svých zákazníků, musí všechna data co nejrychleji přežvýkat.

A právě v tom mu pomáhá software od GRiTu. „Funguje jako velmi rychlý překladač komunikace mezi odběrateli a dodavateli. Pokrývá všechnu potřebnou obchodní dokumentaci (zejména objednávky, dodací listy a faktury), a to tak, že nestrukturovaná data nasype a uloží do těch správných řádků. Rohlík má díky tomu okamžitý a přesný přehled o každém rohlíku na skladě, a obratem může faktury dodavatelům proplatit,“ vysvětluje princip produktu CEO firmy GRiT Lubomír Veselý. V důsledku je tak supermarket spolehlivým dodavatelem i odběratelem.

S Rohlíkem za hranice: roční objem práce za měsíc

To, co špičkově funguje na českém trhu, chtěl Rohlík minulý rok rozjet i za hranicemi. Jako partnera si vybral osvědčený GRiT. Do té doby připojoval do systému asi 400 dodavatelů za rok, najednou musel zvládnout stejný objem za měsíc – a ještě v několika jazykových mutacích. „Podařil se nám velmi unikátní projekt, kdy jsme během osmi měsíců připojili 2,5 tisíce dodavatelů v sedmi zemích v Evropě. Kromě jazykových odchylek jsme museli reagovat i na mnohé odchylky legislativní,“ vzpomíná Lubomír Veselý.

A s úsměvem. Díky tomu, že velkou výzvu v GRiTu zvládli, získali totiž mnoho nových zkušeností i za hranicemi Česka a Slovenska a připravili se na plnění své dlouhodobé vize„Tou je vykročení za hranice. Tato zkušenost nám proto velmi pomohla pro vstup na trhy regionu DACH, odkud nám aktuálně chodí první poptávky,“ vysvětluje Lubomír Veselý.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.