Rodinný pivovar BERNARD vznikl v 90. letech, kdy majitelé převzali zanedbaný humpolecký pivovar a vybudovali z něj úspěšný a moderní podnik. Od začátku šli s dobou a vstříc inovacím – jako první v Česku zavedli filtraci piva bez pasterizace, přivedli na trh polotmavé nealko pivo a nasadili EDI, přes které si s obchodními řetězci vyměňují skoro tisícovku dokladů měsíčně. O své zkušenosti s EDI se s námi podělil zástupce obchodního ředitele pivovaru Lukáš Svoboda.
Jak dlouho využíváte EDI a co vás přimělo k jeho zavedení?
S ORiON EDI pracujeme od roku 2007. Naším pilotním projektem byla výměna faktur, tedy iNVOiC zpráv, s velkoobchodem MAKRO. Dnes si pomocí EDI vyměňujeme doklady s většinou supermarketů a velkých řetězců.
Jaké největší výhody EDI v komunikaci s odběrateli pociťujete?
Jako hlavní výhodu vnímáme, že odběratelé dostávají doklady od nás a dalších dodavatelů sjednoceně. Může se zdát, že pro nás to výhoda není, ale partneři díky tomu naše doklady rychleji zpracují a rychleji vyřídíme případné opravy – takže obchod nestojí a nevznikají zádrhely v cash flow. S odběrateli si za měsíc vyměníme přes EDI 630 objednávek, 40 dodacích listů a 250 faktur.
Čím to, že dodacích listů (zpráv DESADV) je o dost méně než ostatních dokladů?
DESADV posíláme jen dvěma našim odběratelům, a sice Albertu a Rohlíku. Závoz zboží pro většinu retailu nám zajišťují smluvní velkoobchody, které dodací listy vystavují samy, a my poté děláme přefakturaci. Odběratelé většinou chtějí DESADV párovat s objednávkami a toho kvůli přeprodeji nejsme schopni. Trvá 14 dní, než doklady spárujeme, a v tu chvíli už koncoví odběratelé mají zboží u sebe, takže zprávy DESADV pro ně nemají význam.
Jakou zkušenost máte s GRiTem jakožto poskytovatelem EDI?
Velmi pozitivní. Asi to není žádné překvapení, když spolupracujeme už od roku 2007. Oceňujeme, že GRiT je na EDI trhu silný hráč, protože jeho řešení ORiON využívá i většina našich odběratelů, se kterými EDI zavádíme.
S kolika odběrateli komunikujete přes EDI?
Máme zapojených zhruba 10 %, což se může zdát jako málo, ale je to většina obchodních řetězců. Více odběratelů zatím zapojených nemáme, protože přes 60 % výstavu prodáváme do gastro segmentu, kde zásobujeme specializované velkoobchody nebo přímo restaurace. Ty zatím EDI nevyužívají.
Vidíte do budoucna prostor pro EDI komunikaci i v jiných segmentech, než jsou supermarkety a velkoobchody?
Poslední dobou si všímáme, že se k EDI začínají přiklánět i distributoři z gastro provozů. Jde to zatím pomalu, ale jakmile bude zájem, rádi s nimi budeme přes EDI komunikovat. Usnadní to práci nám i jim.
Zvažujete zavedení EDI i ve vaší firmě? Ozvěte se nám. Společně probereme vaši situaci a doporučíme vám vhodné řešení, ať už jste na straně odběratele, nebo dodavatele.
Více o Rodinném pivovaru BERNARD
Kořeny pivovaru BERNARD sahají do roku 1597, kdy vznikl prapůvodní pivovar v Humpolci patřící majitelům heráleckého panství. V 90. letech 20. století ho převzali spolumajitelé Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal, kteří z pivovaru vybudovali známou značku. Jako první v Česku přišli s polotmavým nealkoholickým pivem a nealko pivem s přírodními ovocnými příchutěmi. Dnes vaří 16 druhů piv jako například oblíbený svrchně kvašený Bohemian Ale a provozují síť podniků Bernard Pub a Bernard Bar.