GreenEDI aneb jak vám technologie mohou vylepšit ESG skóre

6.8.2024

Ačkoliv největší motivací pro pořízení EDI (nástroje pro elektronickou výměnu dokladů) je úspora času a peněz, EDI vaší firmě pomůže také s plněním ESG cílů, reportingem a snižováním negativního dopadu na životní prostředí. A toto téma je dnes zejména pro velké firmy čím dál důležitější, protože mimo jiné ovlivní dostupnost bankovních úvěrů, peněz od investorů nebo reputaci společnosti.

GreenEDI jako nový pojem

Ve světě technologií se už v 90. letech zakořenil termín GreenIT, který je reakcí na to, že podnikové IT má obrovský negativní dopad na životní prostředí. Streamování, sociální sítě, umělá inteligence, kryptoměny nebo big data vedou k obrovskému růstu spotřeby elektrické energie a tím i emisí CO2.

Nadto se k výrobě IT zařízení používají kovy a vzácné prvky, které mají negativní vliv na životní prostředí, protože ne vždy jsou plně recyklovatelné a mnohdy se těží v rozvojových zemích v netransparentních podmínkách. Pokrokové firmy proto řeší, jak spotřebu energie i materiálů postupně minimalizovat. Kromě ekologického aspektu je pro ně důležitá také energetická efektivita, což už může znamenat i konkurenční výhodu.

Technologie EDI, respektive GreenEDI, je jedním z dílčích nástrojů, jak snížení spotřeby a vyšší efektivity dosáhnout.

Jak GreenEDI pomáhá nejen v rámci ESG

Jelikož EDI zcela digitalizuje a částečně automatizuje výměnu obchodních dokladů (nejčastěji objednávek, dodacích listů a faktur, případně i dalších), dochází k

  • snížení spotřeby papíru – u velkých firem může jít o tisíce stránek měsíčně,
  • zefektivnění logistiky – optimalizace přepravních tras šetří palivo,
  • snížení administrativní náročnosti – čas strávený u počítačů nutný k přepisování nebo vyřizování dokladů je minimální.

Celková úspora na jednom dokladu může působit zanedbatelně, ale EDI často využívají firmy, které řeší tisíce obchodních případů měsíčně. V jejich případě už bude kumulovaná úspora citelná a velmi pravděpodobně najde svoje místo v ESG reportingu.

Proč je ESG reporting důležitý

Evropská komise po vybraných firmách vyžaduje, aby ve svých výročních zprávách uváděly také ESG (environmental, social, governance) data. Firmy musí reportovat, jakým způsobem přistupují k ochraně životního prostředí, jak se chovají k lidem (zaměstnancům, dodavatelům, zákazníkům i dotčeným komunitám) a jak je jejich firma řízena z pohledu etických principů.

Banky, pojišťovny a firmy obchodované na burze s 500+ zaměstnanci mají tuto povinnost už od roku 2017, od roku 2025 pak ESG data musí poskytovat také firmy, které mají 250+ zaměstnanců, obrat 40+ milionů EUR a aktiva 20+milionů EUR. Stačí přitom splnit pouze dvě z těchto tří podmínek.

Výsledky ESG reportů jsou pak důležité zejména při poskytování bankovních úvěrů nebo peněz od investorů, protože banky a investoři musí dle zákona sledovat ESG dopady svých investic. To je mimo jiné například důvod, proč se dnes k bankovním úvěrům tak těžko dostávají zbrojařské firmy.

Přínosy EDI získávají další rozměr

Pokud patříte mezi firmy, kterých se povinnost ESG reportingu dotkne, s velkou pravděpodobností pro vás bude EDI zajímavé. Jeho přínos totiž roste s počtem zpracovaných dokladů, takže nástroj se nejvíce vyplatí velkým firmám s vysokým počtem obchodních případů. Plusové body, které vám EDI přinese do ESG reportu, jsou pak příjemný bonus.

EDI nicméně může najít uplatnění i ve středně velkých nebo menších firmách, kde pomůže zejména s optimalizací firemních procesů a efektivitou práce. Jeho ekologický přínos lze navíc prezentovat v rámci marketingových aktivit.

Rádi se s vámi o potenciálu GreenEDI ve vaší firmě nezávazně pobavíme. Spočítáme výši investice i její návratnost, probereme proces implementace, odpovíme na jakékoliv dotazy. Stačí nás jen kontaktovat.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.