Elektronická výměna dokladů nově v Exisportu

4.8.2020

Nově zavádí elektronicky strukturované zprávy pro příjem i posílání objednávek, dodacích listů i faktur společnost PPG Group, která začala se svými dodavateli komunikovat před EDI. Patří jí obchody jako Exisport či Puma a zvažuje i propojení EDI s umělou inteligencí.

Hlavním impulsem k zavedení elektronické výměny dokladů (EDI) byly pro PPG Group zdlouhavé procesy během příjmu zboží. „Obvykle posíláme jednu velkou objednávku dvakrát do roka, dodavatel nám pak zboží posílá průběžně. Doteď jsme museli při každé dodávce zboží ručně dohledávat a kontrolovat, zda zboží odpovídá původní objednávce. Zabralo to spoustu času a neobešlo se to bez chyb," popisuje Gabriel Galeštok, jednatel PPG Group.

Proto se vedení firmy rozhodlo pořídit EDI, které doklady automaticky hlídá a páruje. „Po krátkém on-line průzkumu jsme oslovili dva dodavatele EDI. Nakonec jsme si vybrali ORiON EDI od firmy GRiT, u kterého nám více vyhovovala cena a zákaznický servis,” pokračuje Galeštok.

Implementace nového systému byla hotová za dva měsíce. Její součástí bylo i zapojení dodavatelů. „Všechny dodavatele PPG Group jsme kontaktovali a předali jim přesné pokyny, jak EDI aktivovat nebo na něj přejít. Klient v tomto ohledu nemusel nic řešit,” popisuje proces David Reichel, produktový manager ORiON EDI ve společnosti GRiT.

PPG Group si od května 2020 vyměňuje doklady elektronicky s 15 klíčovými dodavateli zboží z celého světa a do budoucna počítá s dalšími. Elektronicky posílá a přijímá všechny objednávky, dodací listy a faktury pro všech 21 prodejen včetně jejich e-shopů. S EDI denně pracuje IT oddělení, skladníci, obchod i účtárna.

Prodejce sportovní výbavy má s EDI plány také do budoucna: „Chceme implementovat umělou inteligenci, která zrychlí proces doplňování zboží. Například vytvoří objednávky na chybějící kusy. To by bez automatického proudění dokladů prostřednictvím EDI nebylo možné,” vysvětluje Galeštok.

Mohlo by vás zajímat:

Více o EDI