EDI jako jediná cesta pro dodávání do potravin Žabka

10.2.2023

Ještě před spoluprací se sítí prodejen Žabka si společnost NOVOCASING NITRA, s.r.o. vystačila s ručním přepisem dat a zasíláním objednávek přes e-mail. Příchod Žabky a s ní i tisíců nových položek byl však pro slovenskou společnost impulsem, který je přesvědčil o tom, že je načase způsob vyřizování objednávek změnit. A tak nasadili EDI.

Objednávka zboží z prodejen Žabka často zaberou 10 stran a obsahují až 400 položek. Kdyby je některý z jejich dodavatelů přepisoval ručně, strávil by nad jedinou objednávkou celý den. A právě proto se logistický partner Žabky, firma NOVOCASING, rozhodl pro ORiON EDI. Díky tomu se proces příjmu objednávek zcela automatizuje.

Společnost zabývající se gastro zásobováním a rozvozem potravin používá účetní systém POHODA, který lze s ORiON EDI propojit díky integračnímu můstku. Objednávky Žabky se tak v EDI formátu automaticky načítají do systému POHODA, kde se s nimi dá ihned dále pracovat – přijímat, schvalovat a posílat jako EDI objednávky směrem k dodavatelům. Anebo je nahrát do čteček čárových kódů pro účely vyskladnění.

Práci jim usnadňuje GLN

Efektivitu celého procesu navíc oběma stranám usnadňuje globální lokalizační číslo (GLN), které firmám přiděluje mezinárodní organizace GS1. „Každá prodejna Žabky má vlastní GLN, stejně jako každá naše pobočka má vlastní GLN. A to vše máme zadané v ORiON EDI. Díky tomu u každé objednávky okamžitě víme, která prodejna objednává a na kterou naši pobočku objednávka přišla,“ pochvaluje si výkonný ředitel firmy NOVOCASING Tomáš Silla.

Výsledek? Správné workflow a menší chybovost

Kromě příjmu objednávky urychluje NOVOCASING celý proces také jejich potvrzováním, avízem o odeslání zboží (dodací list) či zasíláním faktur. Žabka pak z druhé strany zase posílám potvrzení o příjmu zboží. NOVOCASING však přes EDI komunikuje také se svými dodavateli, kdy figuruje na opačné straně řetězce – tedy vystavuje objednávky a přijímá dodací listy nebo faktury.

Jako největší přínos EDI však Silla vidí minimalizaci rizika záměn zboží. „Vezměte si jen příklad Coca-Coly. Existuje klasická, Zero nebo Light, vše v objemech od 0,33 po 2 litry. Kdyby měl někdo ručně překlápět e-mailové objednávky do POHODY a následně objednávat u našich dodavatelů, zákonitě u toho naseká spoustu chyb. Takto to jde všechno přes EDI automatizovaně a riziko záměny je prakticky nulové,“ zakončuje výkonný ředitel firmy NOVOCASING.

Celý příběh společnosti NOVOCASING si můžete přečíst zde.