Dotační programy, díky kterým v roce 2024 ušetříte za EDI nebo řízený sklad

16.1.2024

Firmy chtějí do digitalizace a automatizace investovat i za časů ekonomické nejistoty. Vědí totiž, že díky technologiím sníží provozní náklady a připraví si půdu pro budoucí růst. Návratnost investic navíc zkracují dotační programy, které každoročně vypisuje Ministerstvo průmyslu a obchodu za přispění EU. Přinášíme vám přehled hlavních dotačních programů i další doporučení k získání dotace na podnikání.

EDI, WMS a snižování firemních nákladů

V březnu 2023 jsme se ptali českých firem, jak se vypořádávají s krizí. Nejčastěji snižovaly provozní náklady, s čímž jim pomáhají také digitalizační a automatizační nástroje.

60 % dotázaných navíc uvedlo, že v blízké době plánuje investovat do technologií s rychlou návratností. Mezi ty patří například EDI, WMS (řízený sklad) a další nástroje, které automatizují administrativu a skladové procesy. Firmám běžně šetří desítky až stovky tisíc korun ročně.

Pokud ještě nevíte, do jakých technologií v rámci digitalizace firmy investovat, inspirujte se v našem článku.

Dotační programy na EDI nebo WMS v roce 2024

Dotace pro malé a střední podniky vypisuje každý rok Ministerstvo průmyslu a obchodu. Aktuálně spadají dotace na digitalizaci pod Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost na období 2021 až 2027.

V množství různých dotací může být pro podniky obtížné se zorientovat. Proto přinášíme trojici vhodných dotačních programů na EDI, WMS i další digitalizační technologie a dílčí součásti procesu jejich implementace.

1. Digitální podnik – Technologie 4.0 – výzva I

  • Dotační program Digitální podnik podporuje zrychlení digitální transformace malých a středních podniků.
  • Pro malé firmy (do 50zaměstnanců a ročního obratu 10 mil. EUR) je míra podpory 40 až 60 % z uznatelných nákladů, pro střední 30 až 50 % (firmy do 250 zaměstnanců a ročního obratu 43 mil. EUR).
  • Žádat můžete o pokrytí 5 až 50 milionů Kč z výdajů, mezi které se řadí hardware i software (včetně EDI a WMS).
  • Žádost podejte do 15. února 2024.
  • Celkově stát na program alokoval 1,5 miliardy Kč.

2. Inovační vouchery – výzva II

  • Program Inovační vouchery usiluje o optimalizaci procesů malých a středních firem s cílem výrazně zvýšit efektivitu práce a snížit firemní náklady.
  • Program se vztahuje zejména na nákup poradenských a výzkumných služeb. Nejčastěji přispívá na měření, zkoušky, výpočty nebo konzultace – pokrývá například skladovou analýzu v rámci implementace WMS. Samotný nákup HW a SW ale nepokrývá.
  • U velkých projektů je míra podpory 50 % z uznatelných nákladů, dotace se pohybuje mezi 250 tisíci až 1milionem Kč (maximální výše způsobilých nákladů je 1 999 999 Kč).
  • U malých projektů je míra pokrytí 75 %, rozmezí dotace je 50 až 375 tisíc Kč (maximální výše způsobilých nákladů je 499 999 Kč).
  • Žádost podejte do 31. května 2024.
  • Celkem stát na výzvu alokoval150 milionů Kč.

3. Technologie pro MAS (CLLD) – výzva III

  • Program Technologie pro MAS (CLLD) podporuje nákup nových technologií a vybavení pro digitalizaci a automatizaci výroby.
  • Program je zaměřený na malé a střední firmy (do 250 zaměstnanců a ročního obratu 43 mil. EUR) z obcí a měst pod 25 tisíc obyvatel.
  • Míra podpory je 50 % a výše podpory 125 tisíc až 1 milion Kč.
  • Dotace se vztahuje na software i hardware, a to včetně cloudových řešení.
  • Žádost lze podat až do 31. 12. 2024.

Tyto i další dotační programy své výzvy pravidelně opakují. Pokud nestihnete zažádat včas nebo váš projekt nevyberou, můžete se přihlásit znovu v dalším kole. Průběžné výzvy a další dotační programy najdete v harmonogramu výzev na rok 2024. O nových výzvách a programech také Ministerstvo průmyslu a obchodu informuje v novinkách na svém webu.

České firmy z řad malých a středních podniků mohou dosáhnout také na evropské dotace v rámci projektu Horizont Evropa pro období 2021–2027. Tento sedmiletý program EU pro výzkum a inovace je rozdělený na tři základní pilíře. Druhý z nich je zaměřený na konkurenceschopnost evropského průmyslu a vztahuje se také na digitalizaci. Program funguje na bázi kontinuálních výzev, ke kterým se můžete přihlásit. Celkový rozpočet programu je 96,5 miliard euro.

Jak zvýšit šanci na získání dotace

Se získáním dotace vám nejlépe pomůže váš digitalizační partner, kterým je nejčastěji samotný dodavatel řešení. Pokud digitalizačního partnera teprve hledáte, ozvěte se nám. V dotačních programech se orientujeme, známe jejich podmínky a poradíme vám, jak postupovat.

Kromě pomoci se získáním dotace vám:

  • doporučíme řešení, které se vám finančně vyplatí a sedne potřebám vaší firmy,
  • celým procesem digitalizace vás odborně provedeme
  • a zaručíme bezpečnost vašich dat.

S digitalizací jsme pomohli tisícům firem v Česku i dalších evropských zemích a rádi pomůžeme i vám.