Doba přeje WMS: proč je nasazení skladového systému dostupnější než kdy dřív

Podle portálu Heureka.cz dosáhly české e-shopy v roce 2020 obratu 196 miliard. Oproti předchozímu roku 2019 (155 miliard) tak vyrostly o víc než čtvrtinu. Největší výzvu řešily e-shopy před Vánoci. Velkou výhodu měly firmy, které včas nasadily systém řízeného skladu (WMS) – lépe zvládly nápor objednávek i nedostatek skladníků. A netýká se to pouze velkých firem, WMS se totiž stále více rozšiřuje mezi malé a střední firmy.

Dostupné a flexibilnější software

Systém pro řízení skladu si dnes firmy běžně pořizují jako software formou služby (SaaS). To znamená, že jeho implementace nevyžaduje vybudování složité infrastruktury jako v případě on-premise řešení. Firmy nyní řízený sklad implementují v řádu týdnů, nikoliv měsíců, jak tomu bylo dříve.  

Za řízený sklad formou SaaS platí firmy pravidelnými měsíčními poplatky. Jeho implementace tak nevyžaduje několikamilionovou investici – dříve si firmy kvůli implementaci on-premise řešení braly úvěr na nákup softwaru i na budování IT infrastruktury (například serverů). Díky těmto změnám dosáhnou na řízený sklad také malé firmy a střední firmy.

Z WMS se v posledních letech staly modulární systémy, které rostou spolu s firmou. Podniky mohou flexibilně zvyšovat a snižovat počet uživatelů a stejně tak průběžně přidávat a ubírat funkce. Díky tomu nemusí myslet na 5 až 10 let dopředu jako při nákupu krabicového řešení, ale systémy si přizpůsobí aktuální situaci. Jednoduše se tak zbaví velkých závazků – firmy například často kupovaly drahá řešení s nevyužitými funkcemi, protože věřily, že až vyrostou, mohly by se hodit.

Snadná propojitelnost a konec monolitických systémů

Dnešní firemní nástroje mají otevřená rozhraní API, přes které je firmy relativně snadno propojí. Například WMS si firmy jednoduše propojí s e-shopem, ERP nebo účetním systémem. Systémy pak mezi sebou komunikují a například stav zboží na e-shopu vždy reflektuje reálný stav zboží ve skladě – bez nutnosti ručního přepisování.

Boom jednoduchých a snadno propojitelných nástrojů donutil k pomalému ústupu monolitické systémy – tedy programy, které mají modul pro všechno – účetnictví, sklad, e-shop a podobně. Nevýhodou těchto masivních systémů je jejich vysoká cena, náročná implementace i fakt, že skladový modul nikdy nebude tak dobrý jako samostatný skladový systém.  

Tyto masivní systémy jsou výhodné pro nadnárodní korporace, které díky nim mohou řídit například pobočky v 20 zemích na jednom místě. Pro ostatní firmy ale představují spíše překážku a náklady navíc. SaaS nástroje poskytnou firmám pouze funkce, které reálně využijí, a žádná koruna nepřijde vniveč. A pokud má firma samostatný software pro účetnictví, sklad a e-shop, má jistotu, že pracuje s úzce specializovanými nástroji, které vyvinuli odborníci na dané problematiky.

Technologický růst přeje cloudovým WMS

Podle výzkumu magazínu Modern Materials Handling mělo 48% firem v roce 2019 cloudový skladový systém. V roce 2018 jich přitom bylo teprve 39 %. Firmy si oblíbily výhody cloudových služeb jako přístup odkudkoliv nebo automatické aktualizace – cloudovým WMS ale hraje do karet také zlepšující se pokrytí bezdrátovým internetem a neustále rostoucí rychlost a spolehlivost internetového připojení. To řeší obavy z výpadků internetu, proti kterým se navíc firmy mohou pojistit kabelovým připojením. Cloudové služby jsou také prvotřídně zálohované a zabezpečené, takže se firmy nemusí strachovat o svá data.

Dostupnosti řízeného skladu prospěl také vývoj přenosných skladových terminálů, kterými jsou skladníci vybavení. Naprostá většina nových zařízení dnes využívá operační systém Android, který je jednoduchý a intuitivní – každý skladník, který nosí v kapse smartphone s Androidem, se na čtečce rychle zorientuje.

Vývojáři jsou čím dál zkušenější

Když před 15 lety přišla na svět první cloudová WMS, firmy o nich nevěděly zhola nic. Od té doby se povědomí o řízených skladech rozrostlo tak, že prakticky každý má ve svém okolí firmu, která cloudové WMS využívá. Rozšířilo se také dostupné know-how – zájemce o cloudové WMS si tak po pár minutách hledání udělá komplexní představu o tom, co je to WMS a jak jeho firmě pomůže.

Spolu s povědomím o WMS rostou také zkušenosti dodavatelů. Hladce zákazníka provedou implementací, protože už to předtím dělali mnohokrát. Dodavatelé mají dnes perfektní přehled také v oborových specifikách. Řešení přizpůsobí zákazníkovi z velkoobchodu, e-shopu i výrobní firmy.

Jděte s dobou i vy a vyzkoušejte naše skladové řešení LOKiA WMS. Napište nám a v praxi vám ukážeme, jak řízený sklad vylepší vaše procesy.