Digitalizace je dnes nezbytnou součástí efektivního a flexibilního řízení logistických toků, a to jak na úrovni jednotlivých firem, tak v celém dodavatelském řetězci. Kromě výběru správných technologií a procesů je důležité stanovit cíle digitalizace ve firmě. Zároveň je však nutné nezapomínat na důležitost lidského faktoru.
Efektivní digitalizaci logistického toku je možné chápat jako předávání správných informací mezi jednotlivými články řetězce. „Hlavní zásady spočívají ve správném nastavení komunikace mezi jednotlivými partnery a správném propojení mezi ERP systémy tak, aby objednávky a dokumenty mohly být automaticky přenášeny mezi firmami. Tím se zvyšuje rychlost a přesnost procesů,“ vysvětluje Miroslav Králík, delivery manager Lokia WMS ve společnosti Grit. Efektivní digitalizace by měla zahrnovat také informace o sortimentu, jako je velikost a hmotnost výrobků, které se snadno použijí pro skladování a distribuci. Před nasazením do ostrého provozu je podle Miroslava Králíka důležité ověřit správnost nastavení komunikace mezi partnery. Takto digitalizované firmy mohou v logistickém řetězci lépe komunikovat a efektivněji spolupracovat.
Kromě technologických aspektů je klíčovým předpokladem stanovení konkrétního a měřitelného cíle digitalizace. „Cílem není digitalizace samotná, ani jím nejsou hesla typu ‚staneme se modernějšími‘. Cíli jsou zisk, produktivita, uvolnění cashflow, možnost nabídnout nové služby,“ vyjmenovává Petr Jahoda, jednatel společnosti Resultful. Při digitalizaci napříč dodavatelským řetězcem je podle něj nejpodstatnější, aby na digitalizaci byly doopravdy připraveny i další organizace v řetězci – technologicky, organizačně a hlavně „mindsetem“. A aby byly všechny články motivované na společném úspěchu.
Naopak nepovedená digitalizace se pozná snadno – firma nedosahuje měřitelných finančních nebo provozních cílů, které si na začátku dala. „A pokud jste si takový cíl digitalizace na začátku ani nestanovili, pak je téměř jisté, že digitalizační aktivita nebude úspěšná a dost možná půjde o vyhozené peníze,“ doplňuje Petr Jahoda.
Pokračování článku naleznete v posledním vydání časopisu Systémy logistiky na straně 64.