Co je to EDIWheel a proč ho používají přední firmy v pneumatikářském průmyslu

29.5.2023

EDIWheel je komunikační standard, který využívají výrobci pneumatik pro komunikaci se svými zákazníky. Automotive firmy po celém světě si díky němu vyměňují data (zejména obchodní informace a doklady) rychle, efektivně a spolehlivě už přes 20 let. Jak přesně EDIWheel funguje a jak ho začít používat, popisujeme v článku.

Jak a proč EDIWheel vznikl

Organizaci EDIWheel založili na konci 90. let zástupci největších světových výrobců pneumatik (Bridgestone, Continental, Michelin a další). Chtěli vyvinout průmyslový standard, který podpoří B2B pneumatikářský průmysl tím, že zavede jednoduchou a přesnou výměnu dat. Díky EDIWheel se totiž pneumatikářské firmy zbavují ručního přepisování (a s ním spojených chyb) a rychleji si vyměňují informace. V důsledku toho snižují provozní náklady, zkvalitňují služby a zkracují odběratelsko-dodavatelské procesy.

Dnes používají EDIWheel firmy z pneumatikářského průmyslu po celém světě. Kromě samotných výrobců pneumatik ho využívají i jejich zákazníci z řad výrobců aut a prodejců pneumatik. Zároveň s EDIWheel pracují softwarové firmy, které jsou v roli zprostředkovatele řešení.

Hlavními výhodami společného standardu EDIWheel je, že:

  • jde o řešení, které je kompatibilní pro pneumatikáře z celého světa,
  • řešení je postavené na míru potřebám pneumatikářského trhu,
  • technologie je škálovatelná a neustále se vyvíjí dle požadavků zákazníků, průmyslu a úřadů,
  • lze ho do firmy integrovat postupně.

Jak EDIWheel funguje

Propojení přes EDIWheel lze mezi dodavatelem a zákazníkem nastavit dvěma způsoby:

  • přímo mezi oběma protistranami
  • nebo přes prostředníka v podobě poskytovatele softwaru, který integraci koordinuje a ručí za její chod.

V EDIWheel lze vyměňovat data dvěma komunikačními kanály:

  1. přes API (aplikační programové rozhraní),
  2. přes tradiční EDI (standardizovaný formát pro výměnu dat používaný napříč segmenty),
  3. případně kombinací obou.

1. Jak probíhá komunikace přes API

Prostřednictvím API je zákazník napojený na dodavatelův ERP systém a odesílá do něj dotazy nebo požadavky, na které dostává okamžité odpovědi. V praxi to funguje tak, že dodavatel poskytne odběrateli URL adresu (API klíč) a přihlašovací údaje, čímž odběratel naváže komunikační kanál s ERP dodavatele (přes prohlížeč nebo i napřímo mimo prohlížeč). Odesílané požadavky mají nejčastěji formu XML zpráv, které si ERP systém otevře a zpracuje.

Přes API lze řešit:

  • zasílání katalogů,
  • dotazy na dostupnost zboží,
  • odesílání objednávek a jejich potvrzení,
  • zjišťování stavu objednávky a informací o doručení.

API používají odběratelé obvykle pro nákupy v malém množství a u sezonních objednávek (i bez nutnosti kontroly dostupnosti zboží).

Nevýhodou API je, že je závislé na kvalitním internetovém připojení na obou stranách a při odesílání zpráv s větším množstvím dat může reakce trvat déle (např. u velkých objednávek s mnoha položkami). Také přes API nelze odesílat faktury – na ty je nutné EDI.

2. Jak probíhá komunikace přes EDI

Stejně jako u API dochází k výměně datových zpráv mezi dodavatelem a odběratelem, ale zprávy se odesílají prostřednictvím EDI. Obdržená zpráva se automaticky propíše do ERP systému, takže doklady nikdo nemusí přepisovat.

EDI je preferované řešení pro výměnu velkého množství dat, při kterém není potřeba okamžitá odezva. Komunikace přes EDI je také spolehlivější, protože nehrozí zmíněné problémy spojené s kvalitou připojení nebo velikostí datového souboru.

Přes EDI lze odesílat následující typy zpráv:

  • PRICAT (katalogy zboží a cen),
  • ORDERS (objednávky),
  • ORDRSP (potvrzení objednávky),
  • DESADV (avíza o odeslání zboží),
  • INVOIC (faktury),
  • REMADV (avíza o úhradě platby).

Dodavatel si se zákazníkem dopředu určí, které typy zpráv si budou vyměňovat, a podle toho si nastaví procesy.

3. Nejefektivnější volba pro EDIWheel: kombinace API a EDI

Kombinace obou metod je pro firmy na pneumatikářském trhu nejvýhodnější, protože díky ní vytěží oba způsoby komunikace na maximum a pokryjí celý svůj obchodní proces.

  • Přes API dostane odběratel okamžitou odezvu na dostupnost zboží, stav doručení, případně rychle odešle objednávky.
  • EDI je zase spolehlivějším způsobem pro výměnu obsáhlejších zpráv a dokladů, jako jsou objednávky, dodací listy nebo faktury.

Dohromady oba způsoby komunikace ušetří firmám více času a nákladů, zlepší produktivitu práce a dostupnost aktuálních informací od více obchodních partnerů.

Firmy, které chtějí EDIWheel implementovat, by proto měly hledat dodavatele softwaru, který nabídne API i EDI řešení jako balíček. Ozvěte se nejprve nám, v GRiTu s vámi EDIWheel prokonzultujeme a pomůžeme vám najít vhodné řešení.