Česká republika se potýká s demografickou krizí. Do důchodu nyní odcházejí lidé narození na začátku 60. let, přibližně 130–140 tisíc pracovníků ročně. A nahrazují je „slabé“ ročníky ze začátku milénia, kdy se rodilo jen kolem 100 tisíc dětí. Úbytek ekonomicky aktivního obyvatelstva v posledních dvou letech sice kompenzovala migrace, ale na tu nelze spoléhat donekonečna. Firmy se musí připravit, že lidé na trhu práce nejsou a nebudou. Řešením pro ně může být digitalizace a automatizace procesů.
Člověk nemusí být statistik ani demograf, aby z letmého pohledu na počty narozených za posledních 65 let viděl, že ekonomicky aktivních obyvatel je u nás rok od roku méně a méně. Zatím je úbytek spíše plíživý, největší náraz přijde za 10–15 let, kdy do důchodu začnou chodit Husákovy děti, tedy silné populační ročníky ze 70. let. V té době každoročně z trhu práce zmizí vysoké desítky tisíc pracovníků.
Řešením samozřejmě může být migrace, potíž je v tom, že se stárnutím populace se potýká celý vyspělý svět. Notoricky známá je kritická situace v Japonsku nebo Jižní Koreji, ale se stárnutím a vymíráním se potýkají i země, na jejichž pracovníky v Česku často spoléháme – Ukrajina, Rusko, Slovensko nebo Polsko. A to v případě Ukrajiny a Ruska do statistik ještě nejsou plně propsány ztráty z probíhající války.
Mladou a stále rostoucí populaci mají dnes pouze rozvojové země. Pro tyto lidi však Česko není příliš lukrativní lokalitou, navíc je sporné, zda by stát dlouhodobě zaseknutý v pasti středně rozvinuté ekonomiky měl spoléhat na levnou pracovní sílu z rozvojových zemí. Ta totiž Českou republiku směrem k vyspělé ekonomice přiblíží jen stěží.
Jestliže nejsou lidi a firmy přesto chtějí růst, musí lidskou práci nahradit stroje. Revoluce zvaná Průmysl 4.0 není žádnou novinkou, určitá míra digitalizace nebo automatizace práce dnes prostupuje firmami napříč odvětvími.
Mnozí majitelé nebo ředitelé firem se přesto automatizace/digitalizace bojí, často proto, že si pod ní představují něco velmi složitého, robustního a drahého. Na trhu přitom existuje spousta řešení, která vyjdou na nízké desítky tisíc korun, ale dokážou nahradit práci i několika lidí.
Typickým příkladem je administrativa. Velké firmy často zaměstnávají několik lidí, kteří celé dny řeší faktury, objednávky a další doklady. Pro příklad fakturanti a fakturantky, nákupčí, účetní a další. Velkou část práce těchto lidí – zejména tu s nejnižší přidanou hodnotou – lze přitom pohodlně automatizovat. Například pomocí EDI, které automatizuje výměnu a tok všech elektronických dokladů ve firmě, nebo alespoň s řešeními pro automatizaci příjmu faktur, často označovanými jako vytěžovací služby.
Podobné je to ve skladech. Skladová řešení typu WMS – například naše LOKiA WMS – umožňují firmám zvládat mnohem více práce, aniž by musely nabírat nové skladníky. Systém zefektivňuje a zrychluje naskladňování i vyskladňování zboží, proces vratek nebo inventury. Další fází může být částečná robotizace skladu, která zavedení WMS (nebo obdobného skladového řešení) přímo vyžaduje.
Takových příkladů by šlo najít mnoho. Automatizace nebo digitalizace dnes není jen o tom, aby firma držela krok s dobou, ale kriticky důležitá věc k tomu, aby zůstala konkurenceschopná a nedoplatila na nedostatek pracovních sil na trhu.
Pokud cítíte, že ve vaší firmě existuje potenciál na ušetření pracovních míst pomocí digitalizace nebo automatizace, kontaktujte nás. Rádi vás pozveme na kávu a zjistíme, zda vaší firmě dokážeme v tomto směru pomoci.