Největší český řetězec Albert díky novému portálu, který umožňuje elektronickou výměnu dokladů, výrazně snížil náklady na účetnictví. Za vším stojí společnost GRiT, která webovou aplikaci pro Albert vyvinula a umožnila dnes už téměř všem dodavatelům Albertu komunikovat bezpapírově. Výhodou pro dodavatele je snazší vstup do řetězce. Bonusem pro konečné zákazníky jsou regionální potraviny v nabídce a širší sortiment v nabídce.
„Naším účetnictvím ročně projdou miliony účetních dokladů, jenom s pekárnami si jich vyměníme klidně sto tisíc měsíčně. Při tomto objemu extrémně roste riziko lidských chyb při zpracování objednávek, dodacích listů nebo faktur. S největšími dodavateli si už od roku 2002 vyměňujeme účetní doklady přes EDI, což je řešení pro bezpapírovou účetní komunikaci. Postupně standard EDI rozšiřujeme a zapojujeme do něj všechny dodavatele, kteří mají o toto řešení zájem - i ty nejmenší, se kterými si vyměňujeme pár dokladů měsíčně. Se společností GRiT jsme vyvinuli Albert portál, bezplatné EDI řešení právě pro drobné dodavatele. Jediné, co teď k EDI komunikaci s námi potřebují, je přístup k internetu. Veškeré náklady na provoz neseme my,“ říká manažer společnosti Albert Petr Beran.
Albert portál využívají téměř všichni dodavatelé, kteří si za květen s řetězcem vyměnili 1300 faktur. I když jde o zlomek z celkového počtu účetních dokladů, řetězec díky portálu výrazně snížil náklady na účetnictví.
V praxi to funguje tak, že jakmile se Albert s dodavatelem domluví na spolupráci, vyřeší zároveň i způsob výměny dokladů. Pokud dodavatel EDI doposud nevyužívá a má o něj zájem, zaplatí si vlastního poskytovatele nebo využije Albert portál zdarma.
„Portál nám v zásadě otevřel dveře do prodejen Albert. Je to jednoduchý a přehledný systém, který nám ušetřil náklady na pořízení vlastního řešení pro elektronickou výměnu účetních dokladů. Prozatím dodáváme do osmi prodejen na jižní Moravě a na Zlínsku, takže ve srovnání s velkoobchody generujeme méně faktur a standardní EDI řešení by pro nás bylo příliš nákladné. Vnímáme to ze strany řetězce jako příjemné rozšíření dostupných možností,“ říká manažer distribuce Michal Tomek z Czech Craft Beers, který Albertu dodává piva z pivovarů Moravia a Lucky Bastard.
Výhodou EDI je rychlá a automatická komunikace nebo podrobný přehled o všech objednávkách, fakturách a dalších dokladech včetně jejich historie na obou stranách. Jediným omezením Albert portálu je, že přes něj drobní dodavatelé pochopitelně nemohou komunikovat s jinými odběrateli – pokud chtějí dodávat do dalších řetězců, musí s nimi výměnu dokladů vyřešit jinak.
„Albert portál je šitý na míru malým dodavatelům, kterým stačí bezpapírová výměna účetních dokladů pouze s Albertem. Je to jednoduché internetové rozhraní, které bych přirovnal k e-mailu. V internetovém prohlížeči si dodavatelé otevřou portál, přihlásí se a fakturují nebo řeší objednávky. Nic neinstalují, nepotřebují žádný software nebo službu. Zároveň nic neplatí, veškeré náklady nese Albert,“ popisuje fungování Albert portálu business development manager GRiTu David Reichel.
V maloobchodu s potravinami je dnes EDI u většiny řetězců standardem. Pokud se tedy drobní dodavatelé časem rozhodnou přejít z Albert portálu na placené EDI řešení, otevře se jim cesta i do dalších obchodů. Například díky řešení ORiON pak mohou EDI integrovat přímo do svého podnikového systému a výměnu dokladů dále automatizovat. Přechod z Albert portálu je přitom jednoduchý, rozhraní systému je téměř shodné a zůstanou v něm všechny doklady, které si dodavatel s řetězci doposud vyměnili.