2x rychlejší odbavení objednávek ve společnosti Světluška

Snížení množství přesčasů lidí

Snížení chybovosti o polovinu

Původní stav a problém

Prodejce náhradních dílů pro automobily – firma Světluška – zažívá každý rok na jaře a na podzim sezónní špičku. Při jedné z nich na podzim 2020 si majitelé firmy uvědomili, že skladníci navzdory přesčasům nestíhají vychystávat objednávky a firma tak nemůže dál růst. Rozhodli se proto pro nasazení skladového systému LOKiA WMS.

Ve Světlušce se rozhodli změnit fungování skladu na základě interní analýzy. K té je přiměly obavy, aby se vinou růstu počtu objednávek nedostali do situace, kdy nebudou dodržovat slíbené lhůty pro odeslání zboží. Varovaly je také kupící se přesčasy skladníků. Světluška chce zákazníkům za všech okolností vyjít vstříc a dodat zboží v co nejkratším čase. Jenže zdlouhavé zpracování objednávek ve skladu znamenalo velké množství přesčasových hodin. „Počet objednávek nám neustále stoupá a nechceme se dostat do stavu, kdy budeme celý den sedět na telefonu a říkat klientům, že jejich objednávka přijde o dva až tři dny později, protože nestíháme,“ říká vedoucí provozu Světlušky Martin Janíček.

Návrh řešení

Po důkladné analýze trhu se rozhodli pro skladový systém. Když pak hledali dodavatele, zjišťovali si hlavně reference – kde a pro koho už firma skladový systém provozuje, kolik klientů obsluhuje a jestli dokáže WMS propojit s interním a účetním systémem firmy ERP Pohoda E1. „Nechtěl jsem řešení od garážové firmy, která spravuje tři sklady ve svém nejbližším okolí. A protože do rozhodování vstupovala i cena, nakonec jsme se v požadavcích protnuli s GRiTem a jejich skladovým systémem LOKiA WMS,“ upřesňuje kritéria Světlušky její vedoucí provozu.

Spolupráce Světlušky a GRiT

Samotná spolupráce GRiTu a Světlušky začala v půlce ledna analýzou skladových a firemních procesů, od 1. března pak došlo k nasazení systému LOKiA WMS do ostrého provozu. Obrovskou výzvou přitom bylo, že Světluška funguje zároveň jako maloobchod i velkoobchod. Změna podle něj prostoupila napříč celou firmou. Nešlo jen o překopání procesů ve skladu, změnili i způsob zpracování účetních dokladů. Začali například využívat výdejky jako účetní doklady, naopak opustili dvojí kontrolu obsahu balíku, protože už to není potřeba.

"Dříve skladníci připravili balík, ten prošel kontrolou dalšího člověka, pak se teprve ručně připravila faktura a vytiskl štítek přepravy. Teď se o kontrolu stará LOKiA a v 80 % případů vše probíhá automaticky. V součtu jsme kompletně překopali procesy ve skladu i firmě a po šesti týdnech jsme systém nasadili v ostrém provozu. To považuji za naprosto rekordní čas,“ ohlíží se na implementační fázi Janíček.

Výsledné změny

Za 15 minut vychystají a odbaví objednávku, jejíž zpracování před nasazením WMS trvalo půl hodiny – díky jasné mapě skladu a skladových pozic v navigaci na terminálech, které skladníci používají.

Chybovost klesla na polovinu, z velmi dobré hodnoty 5 % před nasazením WMS na dnešních zhruba 2‚5 % – díky napípnutí každého zboží, které se automaticky porovná s objednávkou.

Samotná expedice zboží je rychlejší o 30 % – díky automatizaci práce na konci expedičního řetězce při vystavení faktury a tisku dopravního štítku z Balíkobotu.

PDF
Podrobně jsme naši spolupráci popsali v PDF, které si můžete ihned stáhnout
Stáhnout v pdf

LOKiA WMS je modulární. Dá-li Bůh a naše šikovnost a budeme růst dobrým tempem, tak nám nabízí skvělou platformu, která poroste s námi. Sílu WMS totiž oceníte při stoupajícím množství operací. Čím více budu odbavovat balíků, tím více mi LOKiA pomůže. Když udělám 30 balíků denně, tak fajn, ale nikdy neodhalím její potenciál. Když ale odbavím 1 000 balíků denně, pak systém využiju skutečně naplno.

Martin Janíček, Vedoucí provozu
Světluška
To dává smysl, že?

Sjednejte si s námi bezplatnou konzultaci

Chci konzultaci