Uplynulý rok byl zlomový zejména pro ORiON EDI, který jsme lokalizovali do nových jazyků a začali rozšiřovat na nové evropské trhy. S tím souvisely například nové videonávody. V systémech iNVOiCE FLOW i LOKiA přibylo nové filtrování a úpravy některých modulů. Čtěte, jaké další novinky potkaly naše systémy v uplynulém roce a co chystáme pro rok 2023.
Rok 2022 byl pro ORiON EDI klíčový, zejména díky spolupráci s Rohlíkem jsme ho dostali na nové trhy v Evropě. Nově ho poskytujeme v Itálii, Rumunsku a Španělsku. S rozšiřováním souviselo velké množství příprav od lokalizací samotné aplikace do cizích jazyků, přes zapracování lokální legislativy, až po zajištění podpory těchto zákazníků.
Abychom novým uživatelům zpříjemnili a usnadnili začátky s ORiONem, vytvořili jsme videonávody, ve kterých přehledně vysvětlujeme nejčastější operace.
Intenzivně pracujeme i na škálovatelnosti, aby naše prostředí výrazný nárůst počtu zákazníků (a tím i počtu dokladů) zvládlo bez komplikací. Databázi v rámci naší infrastruktury jsme proto upgradovali na novou verzi v režimu s vysokou dostupností. Spustili a zpřístupnili jsme také nové API pro integraci ORiONu s ERP a dalšími systémy třetích stran.
Zejména korona krize a rozšíření homeofficů nás přiměly plně automatizovat fakturaci, která je k dispozici přes informační a ERP systémy či online prostřednictvím webového portálu Orion.
Náš komunikátor se dočkal nové verze, která umí například funkce auto-upgrade, který zajistí vždy plně aktuální verzi a tím i předchází bezpečnostním rizikům.
V neposlední řadě vypíchneme i změny v uživatelském rozhraní: notifikace prošly redesignem a přidali jsme nový přehled a funkce pro nastavení.
Do iNVOiCE FLOW jsme přidali uživatelské filtry, které nahradily dřívější možnost pokročilého filtrování. Znamená to, že filtry si teď uživatel definuje sám, a to jak v deníku přijatých dokumentů, tak v modulu objednávek. Můžete si přidat libovolné množství polí, podle kterých chcete filtrovat. Filtry se ukládají a při novém přihlášení se opět zobrazí.
Zjednodušili jsme taky práci ve správě osob a upozornění. Uživatel s administrátorským právem může provádět hromadný import dat a kopírovat uživatele. Může také upravovat práva, tedy nastavovat, že majitel konkrétní položky (např. nákladového střediska) uvidí pod filtrem „Vše“ všechny dokumenty přiřazené jemu a všechny dokumenty přiřazené na tuto položku. Při odjezdu na dovolenou za sebe uživatel může v systému nastavit zástup – konkrétní osobu na konkrétní období.
Při schvalování dokladů v modulu Rozúčtování je nová možnost vrátit doklad předchozím schvalovatelům. Máte tedy 3 možnosti – schválit doklad, zamítnout doklad nebo ho vrátit předchozím schvalovatelům. Pokud pracujete s více než jedním schvalovatelem, můžete si jednoho nastavit jako defaultního.
Změny se dotkly i vytěžování položek. Vytěžené údaje lze automaticky překlápět 1:1 do detailu dokladu v Rozúčtování. V detailu dokladu je nová možnost skrýt některá pole v sekci Základní údaje. Nově se také zobrazuje počet komentářů v záhlaví stránky a uživatel se odsud proklikne do spodní části stránky.
Větší novinkou spojenou s e-mailem je EmailDownloader na nové doméně inbox.grit.cz/eu. Frekvenci výběru schránky jsme zkrátili z 15 minut na 3 minuty, což výrazně urychluje celý proces vytěžování dokladů.
Některé změny v systému LOKiA WMS jsou patrné na první pohled – sjednotili jsme vzhled a logiku formulářů napříč celým systémem a na úvodní stránce LOKiA je nový dashboard dle typů objednávek. V novém kabátu jsou i reporty. Počet dokončených řádků příjmu lze nyní filtrovat podle uživatelů. Konkrétní skladník díky tomu hned vidí, kolik dokončil řádků příjmů a kolik jich bylo za celou směnu.
Rozšířili jsme modul Nakládka. Zatímco dříve nešlo po zadání údajů už nic měnit, nyní lze i na existujícím dokladu změnit atributy a typ nakládky. Do přehledu nakládek jsme přidali filtrování.
Změny potkaly také modul Pevné pozice. Nově se informace o pevných pozicích zobrazují na čtečkách při přesunu (zatímco dříve to bylo pouze u příjmu). Skladník může kdykoliv během přesunu doplnit informace o pevné pozici, pokud u zboží není definována.
Zavedli jsme novou metodu pro hromadné založení zboží ERP API. Přidali jsme filtrování pomocí identifikátorů dokladů: číslo dokladu, externí číslo dokladu, externí ID1 nebo ID2. Zákazníci se setkávají se dvěma novými notifikacemi: jednou pro zjištění hladiny zásob (WaresController: GetStockLevels) a druhou pro získání seznamu nepokrytých řádků (DocumentsController: GetOutOfStockDocumentsItems). To znamená, že pokud např. ERP chce zpracovat 10 kusů zboží a na skladě je jen 8 kusů, LOKiA přes ERP dostane informaci, že je třeba vyrobit 2 ks nového zboží.
Skladníkům jsme usnadnili předplňování přihrádky. Dříve musel načítat identifikátor manipulační jednotky i přihrádky, teď už se informace do přihrádky doplní podle manipulační jednotky.
Na krabici nebo přímo na zboží může být QR kód s odkazem např. na další informace o zboží. Práci to usnadňuje zaměstnancům ve skladu i koncovým zákazníkům.
Ve vývoji softwaru jsme se zaměřili na automatizaci testování, což nám bude i do budoucna přinášet další usnadnění.
V roce 2022 jsme se soustředili především na inovace pro investory. Roger je od svého počátku P2P platformou – propojuje investory se společnostmi, které trápí dlouhé splatnosti faktur. Protože investoři byli, jsou a budou jedním z pilířů fungování Rogera, věnovali jsme se rozvoji funkcionalit, které mají za cíl zlepšit platformu a ulehčit investování u Rogera.
Abychom reflektovali situaci na trhu, zvedli jsme výchozí úrok u korunových aukcí z 8,4 % na 12 % p.a. V souvislosti se změnou jsme okamžitě začali pozorovat větší zájem investorů na platformě. Zajímavou příležitostí pro investice jsou v současné době také eurové aukce. Zatímco na konci dubna letošního roku byl průměrný výnos 4,17 % p.a., na konci srpna vzrostl na 7,44 % p.a.
V reakci na požadavky investorů jsme také spustili investiční automat, který automaticky biduje za investora. Stačí v něm nastavit parametry dle požadavků, na základě kterých automat sám vybírá aukce a zadává nabídky. Stále však zůstává k dispozici možnost investovat manuálně.
Dlouhodobě jsme na platformě pozorovali dvojnásobný počet bidů u aukcí s nižšími částkami. Proto jsme nově zavedli dělení faktur do aukcí s maximální nominální výškou 75 tisíc korun nebo 3 tisíce eur. Po zavedení nastal nárůst investičních příležitostí o víc jak 50 % pro širší okruh investorů.
Dále jsme vyvinuli novou platební aplikaci pro investory, díky které již nebudou muset manuálně zadávat platby. Jedná se o platební metodu na principu PSD2, která přímo propojí bankovní účet mezi odesílatelem a příjemcem platby. To znamená, že po skončení aukce se investorovi vygeneruje platba v jeho internetovém bankovnictví, kterou následně jen potvrdí například otiskem prstu a odešle do Rogera.