GRiT slaví kulaté narozeniny. Už 30 let dodáváme firmám užitek

14.7.2022

Vše začalo horkého letního dne v roce 1992. V době kdy lidé ještě volali z telefonních budek, protože doma neměli telefon, a nejnovějším autem z Mladé Boleslavi byla Škoda Favorit. A skupina snílků z brněnské univerzity VUT se rozhodla, že naučí “počítače vidět”. Založili společnost CCV (Centre of Computer Vision) a dnes je to na den přesně 30 let, co se tak stalo. Od té doby se toho mnoho změnilo a došlo k několika firemním obratům, ale nikdy jsme se neodchýlili od původního záměru otců zakladatelů.

Celkem brzy po založení firmy se však ukázalo, že vize “naučit počítače vidět”, tedy rozeznávat dokumenty a jiné předměty, byla pro společnosti té doby příliš nadčasová. Ty na ni nebyly vůbec připraveny, a tak naše kroky vedly k přeprodeji podnikových systémů a k jejich vývoji na míru. V této době naloďujeme zákazníky převážně z oblasti stavebnin - někteří z nich jsou s námi doposud.

"Bavíme se o době, kdy počítače byly pro mnoho firem zjevením, a to nemluvě o nějaké digitalizaci procesů. Celá myšlenka byla až moc vizionářská, takže se nakonec přešlo na vývoj a prodej ERP,” komentuje tehdejší situaci náš CEO Lubomír Veselý.

Zásadní změna přišla na přelomu milénia, kdy jsme začali startovat první EDI projekty.

ORiON - první český cloudový nástroj pro elektronickou výměnu dokladů

V roce 2000 vznikl návrh pro vytvoření prvního českého cloudového nástroje pro elektronickou výměnu dokladů (EDI). Věřili jsme, že flexibilita a nízká cena cloudového systému je přesně to, co firmy popožene, aby si začaly doklady ve velkém vyměňovat elektronicky, a čerpat tak všechny výhody z toho plynoucí.

Programovat naši momentálně nejúspěšnější službu jsme začali v únoru 2001. „Bylo to pro mě hodně divoké období. Před půlnocí 28. února jsem dovezl z Brna do Opavy počítače a vyložil je v kanceláři. Ve 2 hodiny ráno druhý den se mi narodila dcera a ten samý den dal výpověď kolega, který se mnou měl EDI dělat. Seděl jsem sám v kanceláři s novými počítači a hlavou plnou emocí. Nikdy bych neřekl, že zrovna takto začne historie ORiONu,“ vzpomíná dnes již s úsměvem na začátky ORiONu tehdejší produktový manažer David Reichel.

Naše domněnky se potvrdily. Společnosti postupně začaly přicházet na přínosy cloudové elektronické výměny dat a my zapojovali jednoho klienta za druhým. Dnes jsme jedničkou na trhu EDI se zákazníky jako jsou Alza, Rohlik, Henkel, Plzeňský Prazdroj, PRO-DOMA a další. Loni ORiON oslavil 20 let, přečtěte si celý jeho příběh.

Přichází GRiT - nové jméno, barvy a firemní struktura

V roce 2003 jsme realizovali první implementaci vlastního skladového řešení (WMS) do skladu zákazníka, a započali tak éru vývoje řešení pro sklady. Ta vyústila v roce 2017, kdy jsme na trh uvedli jeden z prvních cloudových skladových systémů LOKiA. Za svůj provoz a možnosti při implementaci byla oceněna jako IT produkt roku 2019.

Téhož roku jsme zároveň jako firma prošli velkým třeskem. Uvědomili jsme si, že už jsme dávno přerostli sami sebe a že je čas na změnu. A tak přišel GRiT. Nové jméno značící naši houževnatost. A kromě jména a loga jsme změnili i firemní strategii - úplně jsme upustili od přeprodeje řešení třetích stran a naplno už se věnujeme jenom vývoji vlastních řešení.

Došlo také na změnu struktury společnosti. “Dříve jsme fungovali v celkem separátních odděleních. Nyní jsou zaměstnanci propojení napříč celou firemní strukturou a vzniklo několik nových pozic, které mají za úkol tuto symbiózu udržovat a dále rozvíjet,” dodává ke změnám CEO Lubomír Veselý.

A co bude dál? Nové trhy a další edukace

Za těch 30 let jsme se vypracovali na lídra EDI na českém trhu a předního poskytovatele cloudových služeb. V současnosti řídíme IT projekty pro 3000 zákazníků napříč nejrůznějšími obory. A to nejen v Čechách a na Slovensku, ale také Rakousku, Německu, Maďarsku a nově v Itálii či Španělsku.

Nikdy jsme neuhnuli z cesty původní myšlenky - “naučit počítače vidět”. Naše služba iNVOiCE FLOW automaticky vytěžuje údaje z přijatých faktur, LOKiA řídí skladové procesy a ORiON pomáhá s elektronickým přenosem dokladů. Dohromady tvoří naše řešení kolem firem síť, ve které dokumenty a zboží automaticky proudí a peníze padají na účet.

Otevíráme nové trhy, nabíráme nové klienty a partnery. A také edukujeme. Pořád existuje totiž spousta firem, které tráví rutinní prací spoustu času a stojí je to nemalé peníze; a přitom si neuvědomují, že to jde dělat mnohdy jinak a lépe.

“Naším hlavním úkolem pro další období je dokončit již probíhající změnu společnosti, kterou odstartoval rebranding z CCV na GRiT – tedy udělat z GRiTu zákaznicky orientovanou firmu a dál vyvíjet vlastní cloudové nástroje pro automatizaci dodavatelsko-odběratelského řetězce. A ty nabízet na nových trzích,” dodává Lubomír Veselý.