V Česku působí stovky tisíc rodinných firem, dle některých odhadů tvoří až 87 % všech soukromých podniků u nás. Mnohé z nich přitom vznikaly na začátku 90. let, jejich majitelé tak stárnou a začínají přemýšlet o předání firmy dětem. Odborníci na tuto problematiku radí – věnujte předání dostatek času a využijte příležitost k nastartování potřebných změn.
Předání firmy mladší generaci je záležitostí na několik let, podle švýcarské poradenské společnosti FINAD úspěšné převzetí rodinné firmy obvykle zabere 6,5 roku. Tento čas je potřeba využít k tomu, ať se děti s firmou sžijí, poznají do hloubky její fungování, vyzkouší si různé pozice a získají respekt zaměstnanců.
Experti zároveň doporučují, ať svoje potomky během tohoto procesu „hodíte do vody“ a necháte je řešit také nepříjemné nebo krizové situace. Pokud je od problémů příliš odstíníte a budete všechny komplikace až do poslední chvíle řešit za ně, nebudou pak na reálné převzetí firmy skutečně připravené.
Zároveň se jako majitelé musíte smířit s tím, že vaše děti budou firmu měnit. Mladší generace mívají pozitivnější vztah ke změnám nebo například moderním přístupům a digitálním technologiím. Neberte to jako křivdu, ale spíše jako příležitost k nastartování potřebných změn, na které už jste neměli čas, motivaci nebo odvahu.
Se zaváděním změn zároveň nečekejte na chvíli, až vaši potomci firmu definitivně převezmou – začněte s nimi společně co možná nejdříve. Z dat vyplývá, že předání firem s vysokým podílem moderních technologií bývá úspěšnější než u těch tradičních.
I když je předání firmy vlastním dětem srdcová záležitost, řiďte se při něm daty a racionálními fakty. Udělejte to stejně, jako byste společnost předávali manažerovi zvenčí, který pro zodpovědné řízení potřebuje znát skutečný stav věcí.
Hned na začátku celého procesu by proto měly stát detailní analýzy, oblíbené jsou například
Určitě nezapomeňte detailně zmapovat interní procesy, protože pokud firmu vedete desítky let, mnohé procesy se bezesporu „zaužívaly“ a nikdo se dlouho nezamyslel, zda by nešly dělat efektivněji. To potvrzují i krizoví nebo interim manažeři – mnohé firmy vynakládají neadekvátní množství času a peněz na procesy s velmi nízkou až nulovou přidanou hodnotu pro zákazníka, nebo drží zbytečně vysoké skladové zásoby a zhoršují tak své cashflow.
Ku příkladu z naší zkušenosti víme, že řada firem stále tráví velké množství času papírováním a manuálním zpracováním dokladů, což je pro firmu plýtváním lidských zdrojů na rutinních činnostech. Přitom dnes existují IT řešení, která vám téměř zautomatizují nákupní procesy, zpracování faktur nebo násobně zrychlí fungování skladu a ušetří tak desítky až stovky hodin práce každý měsíc.
Mladší mají k podobným řešením a technologiím mnohem vřelejší vztah než starší generace. Lze proto očekávat, že při převzetí firmy zaměří svou snahu právě na jejich zavádění. Technologie v posledních letech prošly intenzivním vývojem a dnes pronikají i do tradičně konzervativních oborů, jako je například zemědělství nebo průmyslová výroba.
Typicky mladí lidé ve firmách zavádějí:
Některá z uvedených řešení jsou relativně drahá a jejich integrace bude otázkou více let, jiná stojí řádově desítky tisíc Kč a mají okamžitý pozitivní přínos pro vaše podnikání – například mobilní aplikace, AI, EDI nebo WMS. S těmi proto ani nemusíte čekat na děti a klidně se do nich pusťte okamžitě. Jejich návratnost se často nepočítá v letech, ale v měsících.
Pokud byste s digitalizací a zaváděním moderních technologií do firmy chtěli pomoct, ozvěte se nám. Rádi pomůžeme odcházející i nastupující generaci. Staneme se vaším konzultantem a partnerem, pomůžeme s analýzou firemních procesů, najdeme potenciál a doporučíme řešení.