Číselník PDK přestává lékárnám a nemocnicím stačit. Nefunguje v zahraničí a umí pracovat jen s léčivy

25.10.2022

Už od roku 1992 využívají lékárny, nemocnice nebo dodavatelé léčiv jednotný standard pro označování léčiv s názvem PDK, který jednoznačně identifikuje každý lék a usnadňuje tak mimo jiné jeho objednávání nebo skladování. Čím dál více lékáren a nemocnic však dnes neobchoduje pouze s léčivy, ale také s dalším sortimentem – například s drogerií, kosmetikou nebo zdravou výživou. Na tyto výrobky se již standard PDK nevztahuje. To stejné pak platí pro obchodování s distributory mimo Českou republiku, kde PDK vůbec neexistuje.

Komunikační standard, který existuje už přes 60 let

Lékárny, nemocnice a dodavatelé proto stojí před novou výzvou – jak si zjednodušit objednávání a administraci těch produktů, které PDK neumí obsáhnout. Odpověď možná nabízí internetová lékárna Pilulka, která před časem nasadila mezinárodní standard elektronické komunikace EDI. Ten sice na rozdíl od PDK nebyl vyvinutý speciálně pro farmacii, nicméně jej v klíčových věcech dokáže plnohodnotně nahradit. A hlavně, není omezený produktově ani geograficky – lze jej využít pro jakékoliv zboží a mají ho firmy po celém světě.

EDI (Electronic Data Interchange) je standard elektronické komunikace mezi dodavatelem a odběratelem, který ve světě funguje už od 60. let. Prakticky od začátku je nepostradatelnou součástí automotive, v posledních letech se nicméně rozšířil také do e-commerce, stavebnin nebo FMCG (rychloobrátkového zboží).

Úspora může jít do milionů korun

Podobně jako číselník PDK, také EDI zjednodušuje (případně zcela automatizuje) obchodní komunikaci mezi odběratelem a dodavatelem. Prostřednictvím jednoduchého softwaru si protistrany vyměňují objednávky, dodací listy nebo faktury, přičemž řadu úkonů lze automatizovat a díky jednoznačné identifikaci zboží nedochází k záměnám či nedorozuměním. V případě standardních a plně vykrytých objednávek často není třeba vůbec žádného ručního zásahu – celá objednávka včetně vystavení a zaúčtování faktury se vyřídí automaticky.

„Řešení EDI nám šetří spoustu rutinní práce kolem objednávek, faktur nebo příjmu zboží. Jen za poslední rok jsme díky němu ušetřili miliony korun na práci fakturantů či nákupčích. Lidé se navíc mohou věnovat důležitějším věcem, například nákupčí místo rozesílání stovek e-mailů s objednávkami raději řeší, jak můžou zboží nakupovat výhodněji,“ říká COO Pilulky, Michal Hanáček.

Lékárny, nemocnice či dodavatelé léčiv mohou při zavedení EDI využít jednu ze dvou možností:

  1. nadále využívat číselník PDK pro léčiva a standard EDI pro ostatní volně prodejné zboží (kosmetiku, drogerii, zdravou výživu atp.),
  2. zcela nahradit PDK řešením EDI pro veškeré zboží.

Na otázku, která možnost je výhodnější, případně zda se vyplatí standard EDI zavádět, lze odpovědět až po důkladnější analýze procesů a produktového portfolia každé jednotlivé lékárny, nemocnice či distributora léčiv. Pro více informací nebo nezávaznou analýzu nás kdykoliv kontaktujte.