Skladový WMS software za jediný den, nebo na míru?

„Každý měsíc nasazujeme nejméně jednu novou implementaci WMS," odhaluje Tomáš Kormaňák, produktový manažer LOKIA WMS, v rozhovoru v novém vydání magazínu Computerworld.

Jaké trendy v oblasti systémů pro řízení skladů vnímáte jako dodavatel?

Změny v obchodních modelech ekonomických systémů hýbou všemi oblastmi řízení podniků a dominantní je trend úspěchu cloudových služeb. Monolitické ERP systémy jsou už téměř minulostí. V době snadného propojení webových služeb těžko konkurují pokročilým specializovaným nadstavbám.  

Tato tendence se dotýká také části řízení skladů. Sami jsme více než 15 let vyvíjeli průmyslový WMS software na míru požadavkům klienta, ale v současnosti všechny implementace již nasazujeme pouze formou služby.

Můžete prozradit, co je důvodem?

Ukazuje se, že klasický model on-premise systémů pro řízení logistiky zákazníkům přestává dostačovat a budování velkých a na míru realizovaných WMS systémů přestalo být efektivní. Jejich nevýhodou je, že projekty zavedení trvají dlouho a zatěžují zákazníky některými pokročilými funkcemi, které vlastně nechtěli využívat.

Po těchto zkušenostech dosahujeme přizpůsobení pouze správnou volbou připravených modulů a konfigurací. To nám umožňuje nasadit skladový systém za jeden den. Nevznikají unikátní úpravy, které jsou velice nákladné na údržbu. Kromě toho moduly koncipujeme tak, aby měl zákazník správu systému plně pod kontrolou a jeho přesné chování si upravoval podle aktuálních potřeb i bez našeho vědomí.

Jaké uplatnění má WMS software na českém trhu?

U spousty českých firem stále nacházíme velký prostor ke zlepšení, protože řízení skladů pomocí papírů s velkou závislostí na znalostech skladníků je stále běžná praxe. Široké uplatnění je podpořeno tím, že se software poskytovaný formou služby díky svým nízkým investičním nákladům stává dostupným i pro firmy, které si dříve pořízení WMS nemohly dovolit. Ostatně důkazem je, že každý měsíc nasazujeme nejméně jednu novou implementaci systému pro řízení skladů.

Proč některé firmy s pořízením WMS otálejí?

Řada firem se spokojila s prostou evidencí celkových zásob, toleruje chybovost a nepořádek ve skladu. Situaci začínají řešit až v momentě, kdy je tlak na zvyšování úrovně poskytovaných služeb donutí dát interní logistice vyšší prioritu. Pak přicházíme my, abychom ji zrychlili, zbavili ztrát, chybovosti a reklamací.  

Jaký obor má aktuálně větší dynamiku rozvoje v logistice?  

Nejsilněji vnímáme snahu lépe řídit skladování u segmentu e-shopů. Tento obor měl za klasickým retailem nebo FMCG zpoždění, ale to se mění. Paralelou je využití výměny strukturovaných dat s elektronickými doklady. Před pár lety jsme je zavedli do ALZA nebo MALL, ale dnes nasazujeme EDI (Electronic Data Interchange) i pro menší e-shopy. Stejně tak WMS dnes potřebují menší a menší e-shopy s desítkami nebo pouze jednotkami skladníků a u nás získávají i konkurenční výhodu v on-line napojení na balíkové služby.